Leden 2011


The Islander

22. ledna 2011 v 9:58 Videoklipy

Amaranth

22. ledna 2011 v 9:57 VideoklipyNemo

22. ledna 2011 v 9:50 Videoklipy

Sleeping Sun

22. ledna 2011 v 9:50 Videoklipy

Carpenter

22. ledna 2011 v 9:48 Videoklipy

Něco málo o Jukka

22. ledna 2011 v 9:41 Jukka Nevalainen
Jukka Antero "Julius" Nevalainen (narozen 21. dubna
1978) je finský
bubeník, vystupující s metalovou skupinou Nightwish. Pochází z města Kitee, s hrou na bicí začal v jedenácti letech, v sedmnácti se seznámil se skladatelem a hráčem na klávesy Tuomasem Holopainenem, který ho v roce 1997 přibral do své skupiny Nightwish, s níž Nevalainen vystupuje dodnes. Spolupracuje také s finskou progresivně metalovou skupinou Sethian, která však není příliš aktivní, jelikož její členové jsou zaneprázdněni spoluprací s jinými skupinami. Žije vJoesnuu, je vegetarián, ženatý, má syna a dceru. Je znám svou zálibou v nošení bandany při koncertech. Hraje na bicí soupravu od firmy Tama s činelami Paiste, užívá paličky Pro-Mark.

Něco málo o Marco

22. ledna 2011 v 9:39 Marco Hietala
Marko "Marco" Tapani Hietala (narozený 14 ledna 1966 v Tervo, Finsko) je zpěvák, baskytarista a skladatel finské metalové skupiny těžkého Tarot a basista a zpěváka finské symphonic metalové skupiny Nightwish, a je snadno všiml pro jeho neobvyklé vousy.
On se připojil k pásmo pro jejich 2002 album Dítě století, po odchodu předchozího basista Sami Vänskä.
Marco hraje v Impaled Nazarene na albu Suomi Finsko Perkele (1994).
On byl prominentní host hudebník v Delain, projekt mnoho členů gothic / symphonic metal komunitu.
On je basista a půjčuje svůj hlas množství písní.
On také se účastnil nahrávání pozvání tím, že Altarie, poskytovat doprovodné vokály.
Hietala také byl součástí kapely Sinergy.

Od svého příjezdu do Nightwish, několik písní bylo napsáno, že obsahují duety s bývalou zpěvačkou Nightwish Tarja Turunen, což skladatel a vůdce skupiny Tuomas Holopainen, aby plně využít chraplavý hlas Hietala je přidat novou dimenzi do kapely.

Během ukazuje Nightwish, by Turunen přestávku v polovině souboru.
Před Hietala do kapely, které slouží k provádění instrumentální píseň během této doby.
Vzhledem k tomu, Hietala se ke kapele připojil nicméně, oni hráli kryty dobře-známé písně, s Hietala zpěv zpěv roli v tomto přestávce.
Kapela vystupuje Ozzy Osbourne je "Crazy Train", WASP je "Wild Child", Dio je "Don't mluvit s cizími lidmi," Megadeth "symfonie ničení", a nejvíce nedávno, Pink Floyd "vysoké naděje".
Některé z těchto písní byly dány do prodeje i na různých album Nightwish vydání.
Hietala má mnohem větší zapojení na nové verze Nightwish, která má být uvolněna září 2007 se některé písně jsou zcela zpívané od něho.
On také psal některé z nových písní.

V Delain Hietala hrál na basu na albu "přehlednost", a on byl také hlavní mužský zpěvák na albu.

Něco málo o Tuomas

22. ledna 2011 v 9:36 Tuomas Holopainen
Tuomas Holopainen (* 25. prosince
1976KiteeFinsko) je finský hudebník a skladatel, autor většiny písní
finské
metalové skupinyNightwish, ve které také hraje na klávesy. V minulosti také hrál ve skupinách Nattvindens Gråt a Darkwoods My Betrothed. Dnes se věnuje Nightwish.

Život

Když bylo Tuomasovi 7 let, jeho maminka ho zapsala na piano. Později vystudoval konzervatoř, kde se učil hře na klarinet a na piano a 11 let hudební teorii.

Kariéra

Poprvé si zahrál v hudební skupině v roce 1993. Poté hrál v několika metalových kapelách, nahrál klávesy pro tři alba s black metalovou kapelou Darkwoods My Betrothed, také hrál s Dismal Silence, Nattvindens Gråt a Sethian.
Nightwish

Něco málo o Emppu

22. ledna 2011 v 9:34 Emppu Vuorinen
Emppu Vuorinen (rozený jako Erno Matti Juhani Vuorinen) je jeden z nejznámějších finských kytaristů. Narodil se 24. června
1978 v malém finském městečku Kitee, kde také vznikla známá Metalová skupina Nightwish, ve které hraje dodnes. Jeho rodné jméno je Erno, ale dal si přezdívku Emppu, protože se jméno Erno Finům špatně vyslovuje, a dnes už jej známe především jako Emppuho Vuorinena. Dnes se aktivně věnuje power metalové skupině s ženským hlasem Nightwish.

Emppu se už od svých 12ti let učil hře na akustickou kytaru, ale proslavilo ho především ohromující umění hry na kytaru elektrickou, na kterou přešel roku 1997. Mladý Emppu šel studovat spolu s jeho sousedem a nejlepším přítelem Tuomasem Holopainenem na hudební konzervatoř, kde potkali operní zpěvačku Tarju Turunen a založili s ní Gothic a Symphonic Metalovou skupinu, kterou podle jejich první písně nazvali Nightwish. Běžel čas, a Emppu s Jukkou Nevalainenem museli rodné město opustit, protože se museli vydat na vojnu. Oba se ale vrátili v pořádku zpět, a mohli pokračovat ve své účasti v Nightwish.Historie

Výbava

Emppu v začátcích používal kytary značky Washburn (bílou a fialovou WASHBURN CS-780 se zlatým hardwarem), ale později přešel na kytary ESP. V současné době hraje na bílou a fialovou ESP Horizon, ESP EV-1 se snímači Seymour Duncan (TB-5 u kobylky, SHR-1 uprostřed a SH-2 u krku) a dvojzvratným tremolem. Ve videoklipech k písním Amaranth a Bye Bye Beautiful použil ESP Eclipse ve vínově černé.
Jeho hlavní zesilovače jsou Mesa/Boogie Dual Rectifiers s reproduktory 4x12 Marshall JCM 800.

Dovednost

Emppu při svých sólech používá tapping a vibráto. Některá jeho sóla jsou hodně melodická, jiná zase progresivnější. Také rád "převádí" svá sóla z durových skladeb do mollových (např. sólo v durové skladbě "High Hopes" převedl do mollového coveru "Symphony of Destruction").

Něco málo o Anett

22. ledna 2011 v 9:32 Anette Olzon
Anette Olzon (* 21. června
1971KatrineholmŠvédsko) je švédská
zpěvačka, v současnosti (od roku 2007) známá díky svému působení v metalovékapele Nightwish jako hlavní zpěvačka. Dříve byla známa jako zpěvačka švédské rockové skupiny Alyson Avenue. Po příchodu do Nightwish si ještě zahrála s několika skupinami, ve studiu i naživo, například Brother Firetribe nebo Pain.
V roce 2008 nahrála jednu píseň s Brother Firetribe na jejich druhé album, Heart Full of Fire. Dále duet s The RasmusOctober & April, který byl poprvé odvysílán 9. října 2009 ve Finském rádiu. 13. srpna zazpívala dvě písně od Nightwish, konkrétně Kuolema Tekee Taiteilijan a Meadows of Heaven, se Stockholmským symfonickým orchestrem, při příležitosti oslavy švédsko-finských vztahů. Chystá se vydat své sólové album, jehož příprava začala 19. října 2009.
Je fanynkou zpěvaček Sharon den Adel (z metalové skupiny Within Temptation) a Simone Simonsové z metalové skupiny Epica). Inspirací jí také byly zpěvačky Caroly Häggkvistové, Sarah BrightmanNatalie Cole a Celine Dion. Ráda poslouchá i jiné metalové skupiny, například Sonata Arctica,AmorphisTarot nebo Within Temptation. Anette žije se svým přítelem, synem (narozen 2001) a se svými kočkami - Gremlins a Stjärnan. Má celkem sedm tetování, včetně jednoho na levém rameni: "Leave Me Alone". Nicméně plánuje další.
Za dobu svého působení v Nightwish často bývá terčem poznámek ze strany fanoušků, protože její hlas se za dobu turné DPP vyvíjel a občas to znělo jakoby se jí hlas změnil, ale to se časem vybarvilo a již dnes je některými kritiky chválena za její výkony v posledním roce. Je také proslulá svým výstředním stylem, v angličtině doslova "The Strange Style of Anette Olzon" čili "Podivný styl Anette Olzon." Samozřejmě má i své příznivce, ale tzv. 'Staří fanoušci Nightwish' ji v kapele vidí neradi.
Nicméně v současné době pracuje na dalším řadovém albu Nightwish připravované k vydání na září roku 2011 a na svém sólovém albu, které by mělo vyjít v dubnu roku 2011.

Něco málo o Tarje

22. ledna 2011 v 9:29 Tarja Turunen
Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli (* 17. srpna
1977Kitee) je finská
zpěvačka, která je pro svůj původ a pro zpěv, při kterém "zamrazí", nazývána ledovou královnou severu.

Kariéra

V šesti letech začala se studiem zpěvu a ve svých osmnácti letech pokračovala ve studiu klasického zpěvu na finské Sibeliově akademii. Ve stejné době Tarja dostala nabídku od svého spolužáka Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikla skupina Nightwish. V roce 1997 vydalo finské vydavatelství Spinefarm Records jejich debutové album Angels Fall First, kombinující metal a klasickou hudbu. Ve stejné době se Tarja zúčastnila Savonlinnského operního festivalu, a tím se zapsala do povědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu - metalu a klasické hudby.
Roku 1998 následovalo další album Nightwish, Oceanborn, které obsahovalo písně jako Sleeping Sun nebo cover-verzi Walking In The Air. Album se brzy mohlo pyšnit platinovým titulem. Oceanborn vynesl Nightwish až na vrchol. Vokalistku skupiny Nightwish obsazovalo na titulní stranu mnoho rockových a metalových magazínů, jako MetallianBlue WingsMetal HammerRock HardMetal Heart aj. Ve velkém množství z nich ji také čtenáři zvolili nejlepší zpěvačkou roku.
Poté si dala Tarja pauzu kvůli dokončení studia a vedlejším projektům. Koncem roku 1999 Tarja přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním baletu
Evankeliumi ("Evangelium") ve Finské národní opeře. Představení byla vyprodána.
V roce 2000 vyšlo další album Nightwish, Wishmaster a stalo se po několika týdnech taktéž platinovým. Po něm následující deskaOver The Hills And Far Away byla platinově oceněna hned dvakrát po sobě a podobně se jí vedlo i v jiných zemích. Během nahrávání vokálů k Century Child si Tarja našla čas i pro hostování na desce Beto Vázquez Infinity stejnojmenné argentinské metalové kapely, na které byly vokální linky nazpívané Tarjou velkým pomocným prvkem a prodávalo se v celé Evropě.
Tarjiným dalším projektem bylo turné po jižní Americe s názvem Noche Escandinava ("Skandinávská noc"), kterého se zúčastnila s finskými operními umělci. Roku 2004 se opakovalo. Poté Tarja cestovala po celé EvropěJaponsku i Americe a zpívala písně od skladatelů jako Jean Sibelius nebo Richard Strauss a celé turné mělo skvělý ohlas.
Nové album Once zajistilo Nightwish ještě větší popularitu po celém světě a následující světové turné bylo největší, jaké kdy finská kapela měla. Tentýž rok byl pro Tarju velmi náročný, protože začala s natáčením svého vánočního alba. Brzy jí vyšel sólový singl Yhden enkelin unelma ("Sen jednoho anděla"), které bylo v krátké době oceněno taktéž platinovou deskou.

Sólová dráha

Zhruba po deseti letech byla Tarja 21. 10. 2005 z Nightwish vyhozena kvůli údajnému komerčnímu přístupu a neúctě k fanouškům.[1] Z mnoha zdrojů ale vyplývá, že k takto smutnému konci vedly dlouhodobé spory mezi členy skupiny a Tarjiným manželem, Marcelem Cabulim. Jenže tomuto obvinění jen málokdo věří a považuje se spíše za zástěrku opravdových problémů. Tarja se nechala slyšet, že v tom byla jak láska, tak nenávist a závist.
Nakonec ji po ročním hledání v kapele nahradila Švédka Anette Olzon.
V roce 2007 vydala Tarja nové sólové album My Winter Storm, které sklidilo veliký úspěch po celé Evropě a zanedlouho se stalo platinovým ve Finsku, zlatým v České republice a Rusku. Hodně lidí jej hodnotí jako nejlepší. Obsahuje především klasické prvky a symphonický rock, nežli metal. Od roku vydání se rozjelo masívní My Winter Storm World Tour, které hned pětkrát zavítalo i do České republiky (Praha, Zlín, Ostrava, Festival Benátská noc na Malé Skále a Pardubice) a Tarja opět dokázala, že dokáže ohromit publikum svým neuvěřitelným charismatem.
Tarja začala pracovat na dalším vánočním albu Henkäys ikuisuudesta ("Dech věčnosti"), tentokrát s klasickými vánočními hity jako Happy Christmas (War Is Over) a Happy New Year i s písněmi, které nazpívala společně s dětskými sbory.
V současné době, od ledna 2010, začala nahrávat své třetí sólové album What Lies Beneath. Producentem je samotná Tarja. Tarja přislíbila masívní vokály, orchestr a mnohem tvrdší prvky, než v předešlém albu. Mělo by totiž být pravým opakem My Winter Storm. Připravuje také ohromující turné po celém světě a na některých koncertech, včetně v České republice na Masters Of Rock 2010, přislíbila doprovod živého orchestru.

Poznámky


 1. Otevřený dopis předaný Tarje po koncertu v Helsinkách

Diskografie

Studiová alba s Nightwish

Singly s Nightwish

Sólová studiová alba

 • Henkäys ikuisuudesta (2006)
 • My Winter Storm (2007)
 • The Seer (EP) (2008)
 • What Lies Beneath (2010)

Sólové singly

 • One Angel´s Dream (2004)
 • Yhden Enkelin Unelma (2004)
 • Yhden Enkelin Unelma (Akustiký) (2004)
 • You Would Have Loved This (2006)
 • I Walk Alone (2007)
 • Die Alive (2008)
 • I Feel Immortal (2010)
 • Falling Awake (2010)
 • Until My Last Breath (2010)

Něco málo o Nightwish

22. ledna 2011 v 9:07 Nightwish
Nightwish je finská
metalová kapela.
Skupina vznikla v roce 1996Tuomas Holopainen, operní zpěvačka Tarja Turunen a kytarista Emppu Vuorinen společně nahráli demo, které podle první písně pojmenovali "Nightwish".
Poté se sestava rozšířila o bubeníka Juliuse "Jukku" Nevalainena a baskytaristu Samiho Vänsku. Samiho po pár letech nahradil Marco Hietala. Namísto Tarji, která byla nakonec (r. 2005) z kapely vyhozena, byla v květnu 2007 oznámena nová zpěvačka, Švédka Anette Olzon.

Styl hudby

Nová éra hudebního stylu Nightwish začala s albem Century Child a ještě více se rozvinula na Once. Kytary byly více v pozadí a byly zjednodušeny na nižší rytmický zvuk blízký spíše modernímu hard rocku než starému melodickému power metalovému stylu, hlavní Tarjiny vokály ztratily něco ze svého operního řízu a přiblížily se více standardnímu rockovémuženskému zpěvu. Mužský zpěv v podobě nového basáka Marca Hietaly, přidal do některých písní nový, tvrdší rozměr. Zasněná fantasy témata starších Nightwish byly postupně nahrazeny gothičtějšími obrazy děje. Vedoucí člen skupiny, Tuomas Holopainen, řekl v jednom rozhovoru, že nové album bude mít hodně společného s albem posledním (Once). Kapela si například zachová nový druh tvrdších písní (jako Wish I Had An Angel nebo Planet Hell), ale budou zde i jemnější balady. Nové album také zahrnuje mnoho hostujících umělců orchestrálních částí - v tom samém rozhovoru Tuomas řekl, že při nahrávání Once měli k dispozici 18 sboristů, a ještě to nestačiloSprávná definice hudebního stylu Nightwish je sporná. O skupině se tvrdí, že je to zčásti heavy metalsymphonic metal a power metalSymphonic metalová definice je založená na tom, že Nightwish používají nástroje a styl zpěvu z klasické hudby a filmových melodií. Povznášející fantasy témata, epická atmosféra, vysoké vokály, kytarová a klávesová sóla a rychlý, melodický styl hudby, zvláště na posledních třech albech zařazuje Nightwish k power metalu, stejně jako některé další finské skupiny, jako například Sonatu Arcticu či Stratovarius. Označení žánru jako heavy metalu, který se vyznačuje především velkou melodičností a vysoko položeným, čistým zpěvem. Bývá poměrně rychlý a často se v něm objevují sborově zpívané refrény-že skupina hraje melodický heavy metal,řekli sami členové. Tuomas Holopainen jednou popsal hudbu Nightwish jako "melodic heavy metal s ženskou zpěvačkou".

Diskografie

Studiová alba

Živá alba

Singly

DVD

Best Of

Dema

Kompilace

Členové kapely

Bývalí členové